ТЕМА: «Осінні квіти – ніжності
зітхання»
МЕТА:Вчити дітей спостерігати природу пізньої осені, розглядати і описувати
останні квіти осені безпосередньо в умовах природи; визначити у
спостережуваному істотне, збагатити мовлення учнів образними висловами і
підготувати їх до складання опису хризантем. Виховуватилюбов і бережнеставлення
до природи, естетичніпочуття.
ХІД УРОКУ.
1.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу.
Вступна бесіда
вчителя.
ВЧИТЕЛЬ:Проминуло тепле літо і настала пора,
яку часто називаютьчудовою, замріяною, золотою. У нійпоєднуєтьсячарівністьбарв,
теплоголіта з приходом наступниххолодів. Це та чудова пора, коли
сонцепосилаєсвоєостаннє тепле вітання полям і лукам, коли наближається час
відльотуптахів.
Журавлілетять,
курличуть, Шлютьостаннє "прощавай!", Літечко з собою кличуть,
Забирають в теплий край.
Осінь... Скількипоезії в
цьомузолотаво-сонячномуслові і скількирадості й тихогосмутку!
-
Діти! Де вибачитеслідиосені?
(Задощило,
захлюпало.Туманисивіють ставками, річками. Повіялихолоднівітри).
-
Яка ж причина осінньогопохолодання?
(Вліткусонцевисокопіднімалося
в небо, днібулидовшими. Тому земля отримувалабагато тепла. Теперсонцевже не так
високо ходить по небосхилу, все частішеховається за сірідощові хмари, дні стали
коротшими. На землю потрапляєменше тепла. Знизилась температура повітря, води,
грунту).
-
А
щеякіслідиосенівипомітили?
(Поява у
повітрі легких крилатихнасінин клена, берези)
-
Як
змінилосязабарвленнялистя на деревах і кущах?
(Листя на
деревах і кущах пожовтіло, побагровіло і, начезолотіпташенята, злітають
листочки з дерев).
-
Прислухайтесь до "музики" листопаду: яка вона за характером? Доберіть
слова, яківлучнопередають шум листяпід ногами.
слова, яківлучнопередають шум листяпід ногами.
(Шумлять,
шелестять, шерехтять, шарудять, тріщать, хрумтять, шепочуться).
- Зчимпорівнюють опале листя?
(Збарвистим килимом) - А щощевоно вам нагадує?
(Золоті
монетки, різнокольоровіклаптики, яскравіобгорткивідцукерок).
- Про щошепочутьсяопалі листочки?
(короткірозповідідітей). - Діти, а назвітьнайпоширенішіосінніквіти?
(Яскраво-оранжевінагідки,
барвистіайстри, жоржини, чорнобривці, хризантеми).
-
А щовизнаєте
про квітивзагалі?
(Вони
розподіляються на польові, лісові, садові, декоративні, ними прикрашаютьплощі,
сквери.Цвітуть у різні пори року - весною, літом, восени. Кожнаквіткамає свою
назву, свою історію, свійколір, форму...)
Проведення
конкурсу "Хтобільшеназвеквітів - хлопчикичидівчатка?"
Розгадування
загадки.
-
Діти, послухайте загадку і скажіть: про яку квітку в ній говориться:
Я квітканіжна, як весна,
Я квітканіжна, як весна,
Я різнісукні
маю. Буваюкольорузорі, Лимоннубарву маю. І снігузимної пори, І вишнею палаю.
-
Так, це хризантема. До сьогоднішнього уроку вималипідготувативірші про
хризантему.
хризантему.
ІІІ. Поетична
п'ятихвилинка.
1-Й УЧЕНЬ:
Пізняосінь.
Квітивсізів'яли.
На
подвір'їнепривітно й сумно стало.
Та
залишилисьщекущикизелені,
То
милують око пізніхризантеми.
2-Й УЧЕНЬ:
Хризантема тайну знає
Аж під осінь зацвітає,
Щоб її красою ми
Милувались
до зими.
3-Й УЧЕНЬ:
Хризантема
- цеосінняквіткасонця,
Що
священною вважається в японців.
Кольориунеїбілі
та червоні,
Голубі,
темно-коричневі, лимонні.
4-Й УЧЕНЬ.:
Верхнійодяг
хризантемами розшитий
Мали
право лишеобраніносити
Одягалийого
вднібуденні й свята
Імператорськасім'я
і імператор.
5-Й УЧЕНЬ:
Ще
мизнаємотакож про хризантему,
Що
в Країні Сходу Сонця - цеемблема.
Як
на нашомугербіпшеницяспіла,
На
японськім — хризантема сніжно-біла.
ВЧИТЕЛЬ:
-
Діти, ціквітиназиваютьдітьмиосені. В них об'єдналися легкий холод зими і
тепле диханняліта.
тепле диханняліта.
За походженням
слово "хризантема" - грецьке і означає "золота квітка." Є
щедорогоцінне, золотисто-зеленого кольорупрозорекаміння, яке
називаєтьсяхризоліт.
- Діти, давайте
розглянемоцічудовіосінніквіти?
- Якіквіти? Якогокольору?
(Квітирізногокольору
і різногорозміру)
-
Скількиквіточок на стеблі?
(Квіточокбагато,
пелюстки з серединки коротші, а до краївдовші, схожі на...)
- А чиможнаїхполічити?
(Ніїхбагато). - Якістебла, листочки?
(Стеблатоненькі,
листочківбагато, вонирозташовані по всьомустеблу)
- Якогокольору листочки?
- Пахнуть ціквітичині?
(їх запах -
це запах легенькогоморозця)
- Зчим ми
можемопорівнятихризантеми?
(Вони як хмарки, як сонечко, і т.д.) - Як вигадаєте, весело зараз
цимквіточкамчисумно?
- Чому весело?
(Тому що
вони задоволені, щорадують людей своїмцвітінням, коли все навкруги заснуло,
пов'яло, висохло).
-
Чомусумно?
(Тому
щоперецвіливсіїх подруги)
У нас в
гостях сьогодніпрекраснічарівніквіти - хризантеми. Давайте ж зробимо нашим
сьогоднішнім гостям подарунок і складемо про них невеличке оповіданнячко з елементамиопису.
Для
ньоговиберемосередпрекраснихкрасунь одну, яку і опишемо, підбираючи для
цьоговлучніприкметники, епітети. (Дітиописують хризантему).
-
Діти, а яку
назвуможнапридумати до складеногоопису?
(Пізня краса. Чарівнакрасуня. Квіткасонця. Осіннякрасуня).
ВЧИТЕЛЬ:В Європіхризантемиз'явились в 1789 році, коли французькиймандрівникпривізїї в Марсель. Хризантеми давно перестали бути квіткоюнародів Сходу. Своєю красою вони завоювали весь світ.На початку XIX століття у багатьох країнах з'явилися Товариства любителів хризантем, почали виходити в світ спеціальні журнали, присвячені виключно цим квіткам, влаштовувались виставки-конкурси, де за найкрасивіші зразки вручали почесні нагороди й грошові премії тому, хто їх вивів.
(Пізня краса. Чарівнакрасуня. Квіткасонця. Осіннякрасуня).
ВЧИТЕЛЬ:В Європіхризантемиз'явились в 1789 році, коли французькиймандрівникпривізїї в Марсель. Хризантеми давно перестали бути квіткоюнародів Сходу. Своєю красою вони завоювали весь світ.На початку XIX століття у багатьох країнах з'явилися Товариства любителів хризантем, почали виходити в світ спеціальні журнали, присвячені виключно цим квіткам, влаштовувались виставки-конкурси, де за найкрасивіші зразки вручали почесні нагороди й грошові премії тому, хто їх вивів.
ВЧИТЕЛЬ:
- Діти! Дужебагатоцікавихоповідань
і казок написав про хризантеми і В.О. Сухомлинський.
- Яківизнаєтеказочки і оповідання
про хризантеми, що написав В.О. Сухомлинський ?
("Хризантема
і Цибулинка", "Візьмище одну квітку, Тіна...", "Фіолетова
хризантема.")
ВЧИТЕЛЬ:
-
Діти! Ми часто з вами ходимо на природу. А як же потрібноповодитись в лісі, в
саду, в парку ?
(Розповідьдітей).
ВЧИТЕЛЬ:Так,
правильно. У природи є своїзакони і правила ввічливості. Коли ви в гостях у
поля, лісу, саду, треба бережно поводитись, не чіпатитварин, не руйнуватигнізд,
птахів, не ображатиїх. Пам'ятайте: вони - господарі, а вигості. Рослиніпотрібна
вода, пташині - повітря, тварині - ліс, степ, гори. А
людиніпотрібнаБатьківщина. Оберігати природу - значить оберігатиБатьківщину.
Запам'ятайтеце на все життя.
Вам
у походи ходити
І
мандрувать, любідіти,
Вмійте
природу любити,
Кожнійстеблинірадіти.
В
полі, у лісі, над яром –
Квіти,
дерева і трави...
Цвіту
не вирви задаром,
Тільки
не рви для забави.
Оберігайте
ж повсюди
Шлях
і стежиночку в гаї,
Все
те окрасою буде
Нашогорідного
краю.
- То про що
ж ми говорили на сьогоднішньомууроці ?Щовидізналися нового ? (Розповідідітей).
ІV.ПІДСУМОК УРОКУ.
Бути
стійкимисереднезгод, та не просто стійкими, а з усмішкою, з гідністю, такий
урок дають нам квітисонця, квітидовголіття.
V. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ.
Скласти твір – опис в художньому
стилі «Осінні
квіти – ніжності зітхання».
Немає коментарів:
Дописати коментар